Skoči na glavno vsebino

V torek, 13. maja 2025, smo ob zaključku bralne značke na naši šoli gostili Matejo Gomboc. Učiteljica slovenščine, ki zase pravi, da zelo rada poučuje, prevajalka iz angleščine in italijanščine ter pisateljica je učencem z nasmehom zaupala, da je svojo prvo knjigo napisala že pri petih letih. In prav tam je začela svoje pripovedovanje – v otroštvu.

Opisala je, kako je kot najmlajša med brati in sestrami komaj čakala, da bo tudi sama lahko hodila v šolo. Ko se je naučila brati, so knjige postale njena strast. Mama jo je vpisala v knjižnico, kjer si je smela hkrati izposoditi le tri knjige, a jih je pogosto prebrala že med potjo domov in se vrnila po nove. Nekega dne se je vprašala: »Zakaj pa ne bi tudi jaz pisala?« In danes to res počne – za otroke in odrasle, čeprav sama pravi, da ji je pisanje za otroke še posebej pri srcu.

Učencem je slikovito opisala svoj dan – čez dan razmišlja, tuhta, zvečer pa sede za računalnik in misli prelije na papir. Čeprav ima v hiši na Krasu pisalno mizo, najraje piše v kuhinji, »pri šporgetu«, v Ljubljani pa za ustvarjanje »zapleni« hčerkino sobo.

Povedala je tudi nekaj o tem, kako knjiga nastane in kako včasih neka založba neko delo zavrne, a ga potem druga prepozna in potem postane prava uspešnica. Tako se je zgodilo njenemu romanu Balada o drevesu. Izvedeli pa smo še, da je njena knjiga Vse živali družine Cmok – zgodba o deklici Piji, ki s staršema in dvema sestrama živi v bloku sredi mesta in si strašno želi imeti kakšno žival, mama pa pravi, da to ni mogoče – najbolj avtobiografska. Gre pravzaprav za družino Gomboc. Priimek naše gostje – Gomboc – v madžarščini namreč pomeni cmok. In tudi mi lahko po današnjem druženju z avtorico rečemo: Mateja Gomboc je bila topel in prijeten knjižni cmok našega bralnega dne.

Srečanje je večkrat poudarilo pomen branja. »Tako kot mišice potrebujejo trening, potrebujejo trening tudi možgani,« je dejala. Učence je spodbudila z navdihujočim pozivom: »Berite, berite, berite! Izropajte knjižnico in potujte skozi različne čase in svetove!«

Prireditev za razredno stopnjo so obogatili vsi učenci, ki so pod vodstvom Ade Škamperle in Martina Fabčiča zapeli pesem Dežela branja. Učence predmetne stopnje pa je navdušil odrski prizor iz avtoričine priljubljene mladinske knjige Sposojena babica Štefi, ki so ga skupaj z mentorico Tanjo Trebec Benedejčič pripravili učenci gledališkega kluba.

Vsem učencem, ki so uspešno zaključili bralno značko, je čestitala tudi ravnateljica Damijana Gustinčič, še enkrat jim čestitamo tudi na tem mestu in jim želimo še veliko nepozabnih bralnih dogodivščin.

Alenka Tomazin

 

 

Ste že prebrali?